Serwis siatkówki. Najważniejsze techniki i zasady z tym związane

Wsparcie online to jeden z najważniejszych elementów całej gry. To nauczanie jest jedną z pierwszych dyscyplin nasiennych, których dzieci uczą się w edukacji szkolnej.

Jednocześnie rozgrywka online jest na tyle ważną częścią gry, że w trakcie swojej kariery zyskała wielu profesjonalnych graczy, którzy systematycznie poszerzali swoje możliwości. Nie jest nierozsądne, by siatka geograficzna mówiła: „ten, kto gra, wygrywa” – ten, kto ma lepszą służbę, jest na najlepszej drodze po miecz. Z jednej strony możesz wziąć pod uwagę nogę i duże wysokości potrzebne do potężnej usługi alpejskiej, musisz znać najważniejsze techniki i zasady sieci rządzące tą grą.

Siatkówka: usługa i najważniejsze zasady z nią związane

Serwis siatkówki rozpoczyna każdą akcję, która ma miejsce na boisku. Jednym z ważnych elementów rozgrywki był od samego początku historii tej dyscypliny. Dobrze służący gracze zawsze byli niezwykle cenni. Przed zmianą zasad w 1998 roku zespoły zdobywały punkty tylko samodzielnie. Niebezpieczni siatkarze byli na wagę złota – as był elementem, który pozwalał im uzyskać przewagę nad przeciwnikiem.

Jednak miejsce, w którym toczy się ta gra, nie zmienia się od lat. Obszar usług to obszar za linią końcową, który znajduje się dokładnie dziewięć metrów od sieci. Jak prawidłowo służyć w siatkówce? Wystarczy, że piłka przeleci nad siatką i spadnie na część pola zajmowaną przez przeciwnika. Nie zapomnij jednak wejść na linię podczas pracy. W takim przypadku akcja zostaje anulowana, a przeciwnik otrzymuje punkt.

Siatkówka – dystrybucja zawodników w sieci

Każdy hak boiska do siatkówki podzielony jest na sześć stref. Ich numeracja jest związana z kolejnością serwowania przez każdego gracza. Dlatego pierwsza liczba to zaznaczona strefa w prawym rogu pola przylegającego do linii końcowej. Jest to siatkarz, który jest tam umieszczony na początku seta jako pierwszy zawodnik w drużynie serwisowej. Po jego lewej stronie znajduje się tak zwana szósta strefa – zajmujący ją gracz będzie ostatnim z jego kolegów. Strefa piąta znajduje się w lewym rogu pola gry i przed tak zwanym pierwszym rzędem, strefa czwarta, trzecia i druga.

Kiedy gra przeciwnik, serwer zmienia się z każdą wygrywającą akcją. Siatkarze poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Czyja odpowiedzialność jest grą? Siatkówka jest pod tym względem „demokratyczna”, z jednym wyjątkiem. Wszyscy zawodnicy serwują z wyjątkiem Libero, który zastępuje pomocnika, gdy tylko opuści on pole gry. Rolę siatkówki libero wprowadziła również poprawka z 1998 roku, która zrewolucjonizowała grę.

Niektóre gry mają specjalne nazwy. Gdy drużyna prowadzi i został tylko jeden punkt do zdobycia seta, serwis rozpoczyna akcję zwaną setball. Ostatnia gra w siatkówkę – lub przynajmniej ta, która może doprowadzić do ostatniego punktu w grze – jest znana jako miecz. Podczas równych meczów zdarza się, że jest kilka piłek meczowych i obie drużyny mają szansę zakończyć mecz.

Jakie rodzaje usług przyjmuje najczęściej? Siatkówka wśród profesjonalistów

Zawodowi siatkarze najczęściej decydują się na jeden z dwóch rodzajów gry. Pierwsza, z pozoru łatwiejsza, to tzw. Flota, która w górnym kierunku przypomina klasyczną usługę stacjonarną. Polega na wysłaniu lekko uderzonej piłki w bok przeciwnika. Jednak kluczem jest to, że obraca się, co powoduje, że piłka odbija się w sposób niekontrolowany w kontakcie z rękami przeciwnika. Ważne jest również, aby piłka leciała możliwie płasko i sprawiała wrażenie, że nie wyląduje na boisku, a na samochodzie.

Wbrew pozorom dobrze uformowana flota siatkówki może być równie niebezpieczna jak uderzenie piłki z pełną siłą. Ten wariant gry często wykonywany jest również ze skoku, dzięki czemu piłka spada szybciej z dużej wysokości. Zawodnikami, którzy w przeszłości zarządzali flotą do perfekcji, byli rozgrywający reprezentacji Polski mistrzostw Polski w 2014 roku Paweł Zagumny, obecnie za specjalistów w tym elemencie można uznać Piotra Nowakowskiego czy Artioma Wolwicza.

Silne lizanie z wyskoku

Jednak większość ludzi, którzy zastanawiają się, jak serwować twardą siatkówkę, myśli o nieco innej formie lizania z wyskoku. Jest to wariant mocy, w którym gracz przesyła piłkę na drugą stronę z pełnomocnictwem. W takim przypadku siatkarze zwykle ustawiają się kilka metrów za linią końcową i rzucają piłkę daleko do przodu, nawet przez boisko. Nabierają rozpędu i odbijają się tuż przed linią, po czym odbijają piłkę z wysokości ponad trzech metrów.

Tego typu zagrywki są zazwyczaj najtrudniejsze do usunięcia i kończą się imponującymi asami. Dlatego celem wielu uczniów siatkówki jest nauka skoków. Za ekspertów w tej dziedzinie można uznać największe gwiazdy tego sportu, takie jak Wilfredo Leon, Ivan Zajcew czy Matthew Anderson. Warto zaznaczyć, że nie zawsze używają pełnej siły przy podaniu, czasami stawiają na piłkę, która leci szybko, ale też dokładnie tak, aby lądowała blisko linii bocznej lub końcowej.

Siatkówka – mocna usługa. Ćwiczenia, które pomogą Ci ulepszyć grę

Jak już wspomnieliśmy, serwowanie to element, którym siatkarze trenują niemal przez całą karierę. Czasami zdarzają się sytuacje, w których najbardziej znani ze swojej floty siatkarze stają się silnymi serwisantami – tak ostatnio stało się z Fabianem Drzyżgą, rozgrywającym Asseco Resovia i reprezentacją Polski, którzy wyraźnie wzmocnili swoje usługi.

Najważniejszym ćwiczeniem, które może poprawić jakość usług, jest trening dokładności. Najtrudniejsze gry to takie, w których piłka spada jak najbliżej linii bocznej i tylnej. Narożniki pola gry są zazwyczaj najtrudniejszą strefą dla gospodarza, dlatego dobrze jest skierować piłkę w tym kierunku. Do tego typu ćwiczeń najlepiej nadaje się pełnowymiarowa hala do siatkówki – wystarczy kilka piłek i konsekwentne podawanie w wybranych miejscach. Zaletą tej formy treningu jest to, że możesz to zrobić samodzielnie.

Podobnie powinni zachowywać się ci, którzy chcą nauczyć się serwować ze skoku. Oto klucz do nauki prawidłowego rzutu. Nie może być za daleko, bo wtedy nie będziemy w stanie dostać się do piłki ani za blisko, bo zawodnik nie będzie miał czasu na nabranie sił. Ważniejsze są też ćwiczenia na nogi, a dokładniej: skoki. Im wyższy sufit, z którego została uderzona piłka, tym mocniejsze podanie.

Leave a Reply