Siatkówka na siedząco. Co to jest i jakie są zasady gry?

Siatkówka na siedząco to odmiana tradycyjnej siatkówki. Jego celem jest podanie piłki siatką, aby dostać się na boisko przeciwnika. Choć dyscyplina ta została stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych, teraz grają w nią również doświadczeni gracze. Jednak każdy musi przestrzegać jednej zasady – nie wolno mu odrywać pośladków od ziemi podczas uderzania piłki.

Krótko o historii

Początki siatkówki sięgają 1956 roku. Następnie holenderski komitet sportowy postanowił połączyć dwa sporty: tradycyjną halową siatkówkę i sitzball, które uprawiały osoby z problemami motorycznymi. Pierwszy międzynarodowy mecz rozegrano w 1967 roku, ale dopiero jedenaście lat później siatkówka została w pełni uznana za sport w sporcie.

Po raz pierwszy pojawiła się na Paraolimpiadach w 1980 roku. W tym czasie w turnieju wzięło udział 7 męskich drużyn narodowych. Kobiety zgłosiły się do rywalizacji dopiero w 2004 roku, podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach. W Polsce siatkówka na boisku rozwija się od 1997 roku.

Siatkówka na siedząco i jej zasady

  • Zasady gry są podobne do zasad tradycyjnej siatkówki.
  • Każda drużyna na boisku składa się z 6 graczy, a cała jej jednostka powinna składać się łącznie z 12 osób.
  • Mecz rozgrywany jest na trzech wygranych setach, a sety rozgrywane są na 25 punktach.
  • Główną różnicą między siatkówką halową a siatkówką na siedząco jest gra na siedząco.
  • Podczas uderzania piłki pośladki zawodników muszą stykać się z podłożem. Istnieją również różnice w wielkości boiska i wysokości netto.
  • Trasa jest mniejsza od tradycyjnej – ma wymiary 10 x 6 metrów, natomiast siatka jest zawieszona na wysokości 115 cm dla mężczyzn i 105 cm dla kobiet.
  • Pod innymi względami siatkówka na siedząco praktycznie nie różni się od tradycyjnej siatkówki.

Kto może grać w siatkówkę siedząc?

Siatkówka na siedząco to sport przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową, np. Po amputacji kończyny lub niedowładzie. Jednak ze względu na swoją wielkość gra szybko zyskała popularność na całym świecie i dziś grają w nią również wprawni gracze.

Leave a Reply