Piłka nożna – wybór odpowiedniej piłki

Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin nie tylko wśród gier „piłkarskich”, ale w ogóle wszystkich sportów. Nic dziwnego, że wiele osób próbuje lub wspiera własne dzieci w tej dziedzinie, trenując w tej grze. Warto jednak mieć własną piłkę, aby podszkolić swoje umiejętności. Ale jak to wybrać? Postaramy się pomóc!

Wybierz odpowiedni rozmiar

Podobnie jak w innych dyscyplinach, w piłce nożnej obowiązują pewne zasady. Niektóre z nich odnoszą się do piłki używanej podczas gry. Oczywiście od razu należy zaznaczyć, że dotyczą one profesjonalnych gier, ale są też idealne do gier i ćwiczeń dla większości dorosłych.

Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w niektórych przypadkach osiągnąć inne rozmiary piłek, zwłaszcza dla określonych ćwiczeń lub dla odpowiednich grup wiekowych.

Zasadniczo rozmiary piłkarskie działają w pięciu wersjach, ponumerowanych od jednego do pięciu. W praktyce jednak trudno jest znaleźć pozycje z kategorii „jeden” i „dwa”, czyli najmniejsze. Z pozostałych wersji najczęściej używane są piłki w rozmiarze 5, które również pojawiają się na korcie podczas rzeczywistych meczów. Rozmiar 4 jest przeznaczony dla początkujących, podczas gdy rozmiar 3 jest używany głównie przez dzieci.

Rozmiary piłek nożnych

  • Piłka nożna w rozmiarze 5, która jest charakterystyczna dla większości gier rozgrywanych i trenujących większość dorosłych, ma obwód od 68 do 70 centymetrów i waży od 415 do 440 gramów.
  • Piłką tej wielkości dobrze sobie radzą gracze o średnim wzroście i budowie, co jest bardzo uniwersalne.
  • Jednak początkującym i niektórym nastolatkom warto sięgnąć po piłkę nożną w rozmiarze 4.
  • Dzięki nieco mniejszym wymiarom (obwód od 64 do 66 centymetrów), a także nieco mniejszej wadze (od 330 do 360 gramów), łatwiej jest grać dłużej i wymagające szkolenie.
  • Różnica w wadze stu kilkudziesięciu gramów to tak naprawdę ponad 20 procent, co po prostu musi się przełożyć na nogi, które nie były jeszcze wytrenowane w tego rodzaju aktywności fizycznej.

Rozmiar 3 jest najczęściej wybierany, gdy piłka nożna jest potrzebna młodszym dzieciom w wieku szkolnym. Obwód w tym przypadku wynosi od 62 do 63,5 centymetra, a waga zwykle od 320 do 340 gramów.

Czy mniejsze piłki są tylko dla dzieci?

Jak się okazało, nie. Tak, piłkami nożnymi w rozmiarze 2 i 1 mogą grać małe dzieci, ale w przeciwieństwie do wszystkiego innego mogą być również przydatne dla dorosłych. Jak to jest możliwe? Te mniejsze piłki są idealne do treningu precyzyjnych kopnięć. Dzięki ćwiczeniom wykonywanym na miniballach znacznie łatwiej jest łapać i poprawiać błędy polegające na uderzeniu stopą w punkt nie do końca planowany przez gracza (co z kolei wpływa na późniejszą trajektorię piłki).

Budowa piłki nożnej

Piłka składa się z trzech elementów – wypełnionego powietrzem pęcherza, jego skorupy i zewnętrznej powłoki. Sam pęcherz jest dziś zwykle plastikowy, ale w przypadku zabawy na hali czy na asfalcie lepiej wybrać bukłak, w przypadku trawnika wystarczy lateks.

Poszewki o różnej grubości, wykonane z bawełny lub materiału syntetycznego. Mocniejsze piłki są typowe dla droższych piłek, ale mogą być odpowiednie dla graczy o dużej sile kopania oraz podczas gier w pomieszczeniu.

W przypadku pokrowca wiele osób zwraca uwagę na zastosowany wzór, ale to nie jest najważniejsze. Znacznie lepiej jest skupić się na samej konstrukcji. Materiał, który powinien być użyty to sztuczna skóra (a zatem nie wchłania wody podczas gry w deszczu).

Jednak ważna jest również technika mocowania poszczególnych elementów obudowy. Wersje klejone powinny być używane tylko wtedy, gdy kulka jest używana stosunkowo rzadko. Powód jest prosty – klejenie to metoda tania, ale też mało trwała.

Alternatywą dla kulek z klejonymi panelami są modele, w których wszyta jest koperta. Jeśli zastosowane zostaną tylko wystarczająco mocne włókna i odpowiednio zamocowane, trwałość kulki będzie znacznie wyższa i pomimo wyższej ceny warto w nią zainwestować. Substytutem mogą być również piłki nożnej, w których panele zostały połączone metodą termiczną.

Piłka nożna na boisku i na hali

Na koniec warto zauważyć, że piłka nożna halowa (futsal) różni się od boiska piłkarskiego używanego na tradycyjnych boiskach.

Piłki futsalowe mają nieco mniejszą średnicę niż ich standardowe odpowiedniki, a także wymagają możliwie najlepszego wypełnienia obudowy, często dodatkową warstwą pianki ochronnej. Piłki halowe (tj. Piłki do futsalu) również należy budować tak, aby ich poziom odbicia był słabszy niż w przypadku piłek przeznaczonych do gry na korcie – co skutkuje twardszymi, a przez to bardziej odblaskowymi podłożami.

Leave a Reply